ضریح سازی برای هییت شیراز

پذیرش سفارش و ساخت انواع ضریح به سبکهای سنتی و جدید در ابعاد و جنس های مختلف

ضریح از بدنه و اسکلت، پیکره‌های سنگی، ستون‌ها، پایه ستون، گوی ماسوره‌ها، لچکی‌ها، ترنج‌ها، کتیبه‌های نقره، حواشی برجسته کاری، کتیبه‌های طلامشبک‌های طلایی ضریح، زهوارها، میخ‌های تزیینی ضریح ، گلدان‌های ضریح، نقاشی‌های داخل ضریح، پارچه روی سقف مزار و… تشکیل می‌شود.

ساخت ضریح

ضریح سازی یکی از صنایع دستی است و جنبه مذهبی دارد. ضریح‌سازی نوعی فلزکاری محسوب می‌شود. برای ساخت درهای اماکن متبرکه هم از ضریح‌سازی استفاده می‌شود. در بیشتر مواقع برای درست کردن ضریح، تیمی از فلزکاران با هم همکاری می‌کنند. زرگران، قلمزنان، مشبک کاران، میناکاران در این گروه هستند. در ضریح‌سازی نباید آیات قرآن و نام بانی را ذکر کرد. اجزاء تشکیل دهنده ضریح به ترتیب بدنه و اسکلت، پیکره‌های سنگی، ستون‌ها، پایه ستون، گوی ماسوره‌ها، لچکی‌ها، ترنج‌ها، کتیبه‌های نقره، حواشی برجسته کاری، کتیبه‌های طلا مشبک‌های طلایی، زهوارها، میخ‌های تزیینی، گلدان‌ها، نقاشی‌های داخل ضریح و پارچه روی سقف مزار می‌باشد.

تاریخچه ضریح سازی

از علت و زمان پیدایش ضریح در قرن‌های نخستین و چگونگی تغییر و تحول آن به شکل کنونی اطلاع دقیقی در دست نیست، ولی اعتقاد مسلمانان بر لزوم رعایت احترام و تکریم بزرگان دین انگیزه‌ای بوده است تا پس از درگذشت آنان، با ایجاد بنای یادبود و نصب صندوق و سپس محجر و بعد ضریح بر روی مقبره، آرامگاه‌ها را به مزار تبدیل کنند.

ضریح به معنای اتاقک و صندوق از همان قرن نخست قمری رواج داشته ؛ مثلاً از نصب صندوق و ایجاد سقف و بنایی کوچک بر مدفن امام حسین(ع) تا سال ۶۵ق گزارش‌هایی وجود دارد. همچنین هارون عباسی در حدود ۱۷۰ق ضریح مرقد امام علی(ع) را با آجر سفید بنا کرده است؛ اما ظاهراً پیشینه ضریح به شکل کنونی (مشبک و از نقره و مس) به دوره صفویه برمی‌گردد.

ضریح سازی از گونه‌های هنر مذهبی و تلفیقی از نگارگری، خطاطی، قلم‌زنی، منبت‌کاری، طلاکاری، فلزکاری… است. از این رو معمولاً برای ساخت ضریح، تیمی از فلزکاران (زرگران، قلم‌زنان، مشبک‌کاران، میناکاران) نیاز است . ضریح سازی از صنایع دستی رایج در اصفهان است. علاوه بر خود ضریح، برای ساخت درهای اماکن متبرکه نیز از ضریح‌سازی استفاده می‌شود.

در ساخت ضریح نام بانی، تاریخ ساخت، نام صاحب قبر و… درج می‌شود.

گنبد و گلدسته سازی لطیفی

09122480802

ساخت ضریح متحرک برای ماه محرم و حرکت جلوی دسته های عزاداری

این ضریح متحرک برای هیئت زینب کبری محله اطلسی شیراز به مدیریت حاج محمد رضایی ساخته شده است.

این هیئت در سال 1384 تاسیس شده است.

کلمات کلیدی: ساخت ضریحضریح سازیسازنده ضریحضریح مهره ماسورهضریح استیلضریح مزار شهداضریح محرمضریح جلوی هیئت

ساخت علامتعلامت سازیساخت علامت هیئتسازنده علامت هیئت

Call Now Buttonتماس سریع - لمس کنید