ساخت گنبد در گیلان امام زاده قاسم چولاب

گنبد امامزاده قاسم چولاب در شهریور سال نود و پنج توسط گنبد سازی لطیفی ساخته شد.

امامزاده قاسم چولاب

حضرت امامزاده قاسم (ع) ابن امام موسی کاظم (ع)

مرقد مطهر امامزاده قاسم (ع) در روستای چولاب از توابع بخش کوچصفهان شهرستان رشت است ، و در کیلومتر ۲۲ بزرگراه رشت به لاهیجان واقع است.

روستای چولاب حدود ۶ کیلومتر با شهر آستانه اشرفیه و ۷ کیلومتر با شهر کوچصفهان فاصله دارد.

چولاب روستایی است در استان گیلان ، شهرستان رشت و بخش کوچصفهان . فاصله روستای چولاب تا نزدیک ترین شهر (لولمان) حدودا” چهار کیلومتر از غرب و آستانه اشرفیه حدود هف کیلومتر از غرب میباشد.

روستای چولاب از شمال با روستای فشتم ، از شرق با ابراهیم سرا و ازغرب با جیرکسیم (رشت آباد)  همسایه است چولاب همچنین از جنوب بوسیله سپیدرود از روستای کیسم جدا میشود.

عده ای بر این اعتقادند که نام چولاب از چول آب که به گویش گیلکی و محلی به معنای آب گل آلود است برگرفته شده

رود سپید رود در امتداد این روستا و درحاشیه جنوبی این روستا امتداد یافته و مرز بین روستای چولاب و کیسم میباشد ، علاوه بر ان جوی گل آلودی که در بهار آب مصرفی شالیزار های چولاب را تامین میکند نیز در تمام روستا کشیده شده است که این دلیلی منطقی بر نامگذاری این روستا به چولاب است.

روستای سرسبز چولاب دارای آب و هوایی معتدل و طبیعت بسیار زیبا است که بقعه متبرکه امامزاده قاسم (ع) همچون نگینی در این روستا خود نمایی میکند.

بقعه متبرگه امامزاده قاسم (ع) همچون نگینی در دل روستای سرسبز چولاب می درخشد و باعث برکت و اعتبار این روستا در سطح منطقه است.

ساخت گنبد در گیلان  امام زاده قاسم چولاب
ساخت گنبد در گیلان امام زاده قاسم چولاب

حرم مطهر امامزاده قاسم (ع) حدود ۱۰ سالی است که با هدف توسعه بنا و نوسازی آن در حال بازسازی است.

بنای قدیمی که ضریح چوبی قدیمی با طرح زیبای مشبک امامزاده قاسم (ع) در آن واقع بود صحنی چهار گوش با طاقی گرد که دور تا دور آن با گچ بری ها و اشعار مذهبی و با رنگ های متنوع تزئین شده بود که چهار در به آن باز می شد که درب اصلی از ایوان برای زیارت ، درب دوم از مسجد ، درب سوم از شمع خانه و درب پشتی بود.

بنای قدیمی دارای سقفی سفال چین شده ، دارای کتابخانه ، تالار ( طبقه فوقانی ) ، آرامگاه خانوادگی ، آبدارخانه و محلی برای روشن کردن شمع ( شمع خانه ) بود.

اما بنای جدید که از سال ۸۲ در حال بازسازی است با حدود ۷۰۰ مترمربع زیر بنا ، با دیوار آجری ، نمای کاشی کاری ، دیواره های داخل با سنگ مرمر ، کف سنگ مرمر در قسمت اطراف ضریح و گرانیت برای کف مسجد در حال ساخت است.

ضریح مطهر امامزاده قاسم در سال ۱۳۷۹ توسط استادکاران ماهر اصفهانی ساخته و به جای ضریح چوبی قدیمی جایگزین شده است.

گنبد فلزی آن نیز توسط گنبد سازی لطیفی با مدیریت ساسان لطیفی در شهریور سال نود و پنج ساخته شد.

در بنای جدید قسمت تالار ( طبقه فوقانی ) که برای حضور بانوان است با الگو برداری از بنای قدیمی حفظ شده است.

دو گلدسته (مناره) فلزی نقره ای رنگ به ارتفاع ۲۴ متر در جلوی بنا از کیلومترها دورتر خودنمائی میکند و گنبد استیل نقره ایی که با آیات قرآن تزئین شده است بر زیبائی این بنا افزوده است.

امامزاده قاسم (ع) در موقعیت جغرافیایی مناسب در کنار اتوبان رشت به لاهیجان با منظره زیبا و چشم نواز در بهترین شرایط آب و هوائی همه ساله پذیرای ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور میباشد.

ساخت گنبد از جنس استیل نقره ایی امام زاده قاسم چولاب

 

 

ساخت گنبد

گنبد در واقع شبکه ای در دو جهت دارای انحنا می باشد ، این شبکه گنبد نامیده می شود شاید سطح رویه یک گنبد بخشی از یک کره یا یک مخروط یا اتصال چندین رویه باشد . گنبد ها سازه هایی با صلبیت بالا می باشند و برای دهانه های بسیار بزرگ تا حدود ۲۵۰ متر مورد استفاده قرار می گیرند . ارتفاع گنبد باید در حدود 20 درصد بزرگتر از قطر پایه گنبد باشد . گنبد ها دارای مرکز هستند

بشر از ماقبل تاریخ تا دوران معاصر مسکن‌های گنبدی شکل با استفاده از مواد محلی ساخته‌است. اگر چه معلوم نیست تاریخ ساخت گنبد نخستین چه زمانی بوده است ، نمونه‌های پراکنده از سازه‌های گنبدی شکل اولیه کشف شده است. اکتشافات اخیر در محوطه باستانی تپه چغامیش (۶۸۰۰ تا ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد)، واقع در دشت شوش ایران، استفاده از گل آجر و سازه‌های خشتی در ساخت گنبد را نشان می‌دهد. معماری پارسی ساسانی به احتمال زیاد معماری گنبد سازی ، گنبد های بین النهرین را به ارث برده است. خرابه های کاخ اردشیر بابکان و قلعه دختر (فیروزآباد) در استان فارس، توسط اردشیر اول (۲۲۴–۲۴۰) ساخته شده است، استفاده از گنبد سازی در معماری توسط امپراطوری ساسانی را نشان می‌دهد.

گنبد سازی و گلدسته سازی لطیفی

خدمات ما در زمینه معماری سنتی مساجد هتل ها ساختمان های مسکونی و سایر مراکز فرهنگی و مذهبی

1- ساخت گنبد استیل

2-ساخت گنبد فایبر گلاس

3-ساخت گنبد کامپوزیت

4- ساخت گنبد کاشی

5- ساخت گنبد با پلی کربنات

6- ساخت گنبد با ورق آلومینیوم و مس و سایر ورق ها

7 – ساخت انواع گلدسته و مناره مسجد اعم از مناره کاشی یا مناره فلزی

8- مجری رسمی بندی یا کاربندی زیر گنبد و سر درب و محراب مسجد

9- ساخت انواع گنبد کاشی

10- کلیه امور کاشی کاری سنتی هفت رنگ و معرق و معقلی و کاشی نره مساجد

11- طراحی و اجرای یزدی بندی زیر گنبد و مراکز فرهنگی و هتل ها و ساختمان های دارای معماری سنتی

12- کلیه امور نقاشی سنتی و تذهیب

13- طراحی و اجرای انواع مقرنس اعم از مقرنس گچی و یا مقرنس کاشی و یا مقرنس فایبرگلاس

14- ساخت درب و پنجره مسجد و انواع گره چینی روی صفحه تخت و گره چینی روی قوس

15- ساخت انواع ضریح و ماکت ضریح

16- ساخت انواع نماد های شهری خاص برای میدان ها سر درب ها و نماد های شهری

کلمات کلیدی:

گنبد سازی / گنبد امامزاده / گنبد مسجد / گنبد استیل / گنبد آلومینیوم / گنبد استیل /گنبد استیل طلایی/ تعمیرات گنبد/ گنبد ساختمانی / گنبد سازی لطیفی/ گنبد سازی در تهران / کنبد سازی در کرج / کنبد/ کنبدسازی/ گنبد مسجد/ گنبد برج/گنبد مرکز خرید/گنبد سازی در گیلان / گنبد سازی در رشت/ گنبد سازی در انزلی/ گنبد سازی در مازندران/ گنبد سازی در اهواز/ گنبد سازی در شیراز