گنبد کاشی و گلدسته بتنی

گنبد ترکیب شگفتی از عناصر هندسی است.برای اجرای این نوع پوشش دایره شکل بروی یک ته رنگ مربع از روشهای گوناگونی استفاده میشد که می توان به سکنج و ترکین اشاره کرد(در معماری بیزانس به این نوع گوشه سازی طاسچه گفته میشد)که با اجزای خود تکامل یافته به حد انتهای خودکه انتهای گنبد بود میرسیدند.معماران ایرانی در نهایت چیره دستی و قدرت تخیل فراوان مطابق روحیات و احساسات خود و جامعه آن روزگار انواع گنبد را از لحاظ فرم،ابعاد، مصالح و…به دنیای مادی هدیه کردند.گنبد یکی از عناصر مهم در معماری ایران است و یکی از بخشهای نا گسستنی از آن است دلایل استفاده از گنبد در معماری این بود که ایرانیان اصولا از ساختمان با ستونهای زیاد خوششان نمی آمد و برای اینکه یک فضای مسقف بزرگ بدون ستون ایجاد کنند از شیوه نیارشی گنبد استفاده می کردند.شیوه رازی نیز چهارمین شیوه معماری ایران است که تمامی خصوصیات خوب شیوه های گذشته را دارد.این شیوه در سال ۲۹۵ هجری با مقبره امیر اسماعیل سامانی اغاز شد که خود این بنا در بین سالهایی ساخته شد که شیوه خراسانی رایج بود.

با وجود تحقیقات گسترده در باب معماری اسلامی ایران ،گونه شناسی گنبد و تحلیل شیوه رازی،اما باز هم بررسی این شیوه کمک میکند تا ما با معماری وفن های ان روزگار بهتر اشنا شویم. شیوه رازی همه ویژگی های خوب شیوه های پیشین را دارد.

 IMG_20170203_154003

پایاسازان پارس با سالها سابقه در زمینه ساخت صفر تا صد ابنیه مذهبی آماده عقد قرارداد و ارائه خدمات می باشد.

خدمات ما:

طراحی و ساخت گنبد بتنی با بهترین نوع کاشی هفت رنگ و معرق

ساخت گنبد با کاشی نره اصفهان و یا نره آستان قدس رضوی

طراحی و ساخت و رسم بندی و کاشی کاری محراب

ساخت شبستان کاشی ، کچ ، آینه کاری و ترکیب آینه و گچ

ساخت سردر مساجد و کاشی کاری نمای مسجد

ساخت گنبد کاشی معقلی

ساخت گنبد کاشی معرق

رسم بندی و کاشی کاری معرق و مقرنس برای محراب

آجر نمای مسجد و قاب بندی با جوک و آجر لعابدار

گنبد کاشی و گلدسته بتنی
گنبد کاشی و گلدسته بتنی

گنبد کاشی

کاشی هفت‌رنگ نوع کاشی است که اکثراً در مساجد، عبادت گاه‌ها و مقبره‌ها ، گنبد و گلدسته مساجد و  همچنان منازل شخصی بکار می‌رود که از شهرت بسیار خوبی برخوردار است این نوع کاشی از کاشی‌های خشت یعنی چهار گوش نشأت گرفته و معمولاً از قطعاتی به ابعاد ۱۵×۱۵ و۲۰×۲۰ و برای مناره و گنبد ۱۵×۷٫۵ یا ۲۰×۱۰ سانتیمتر به رنگ سفید تهیه شده، در کنار هم چیده شده و با طرح یا خط تهیه شده، روی کاغذ سمبه شده، با گرده زغال برروی کاشی کپی می‌شود و به وسیله اکسید منگنز، قلم‌گیری می‌شود و بعد با رنگ‌های مختلف امّا حرارت پایین‌تر از رنگ اول کاشی رنگ آمیزی می‌گردد و دوباره به کوره رفته وآماده نصب می‌شود.

هفت رنگ متداول و رایج در ساخت کاشی هفت رنگ به به کاشی سنتی اصفهان نیز معروف است عبارت است. از سیاه، سفید، لاجوردی، فیروزه‌ای، قرمز، زرد و حنایی که در آبدات تاریخی و اماکن متبرکه از این نوع کاشی‌ها زیاد استفاده شده‌است.

گنبدها نیز یکی از علائم معماری اسلامی هستند که متنوع ترین آنها در ایران به کار گرفته شده اند. این گنبدها از خشت خام با اندود کاه گل یا آجر و سنگ در سرتاسر ایران اسلامی خودنمایی می کنند. انتخاب رنگ آبی که رنگی است آرام بخش و متعادل و روحانی، برای خود مزیتی است برای گنبدهای ایرانی، هنگامی که از بلندای شهر یا روستایی منظره آن را مشاهده میک نیم. گنبدها همانند نگین فیروزه ای در میان بافته ای شهری و روستایی می درخشند. گنبدهای ایرانی صرف نظر از نوع فن و تکنیکی که در ساخت آنها به کار رفته است به دو دسته رک و نار تقسیم می شوند. نار مثل گنبد مسجد امام خمینی و گنبد میرزا رفعیا در اصفهان.

کلمات کلیدی:
گنبد سازیگلدسته سازیمناره سازیگنبد سازی در تهرانگنبد سازیگنبد سازی در تهران – گنبد سازی – گنبد سازی – گنبد سازی/گنبد سازی/گلدسته سازی/ساخت گنبد/ساخت گلدسته/گلدسته سازی در تهران/گنبد سازی در تهران
 
Call Now Buttonتماس سریع - لمس کنید