گنبد ساختمانی نیاوران

گنبد ساختمانی نیاوران از نمونه کار های متعدد گنبد سازی لطیفی است. ساخت انواع گنبد ساختمانی توسط گنبد سازی لطیفی انجام می پذیرد. امروزه گنبد ها تنها در تزیین مساجد و ابنیه ی مذهبی کاربد نداشته و در ساختمان های دیگر نیز برای زیباسازی نمای بیرونی استفاده می شوند. مجموعه ی گنبد سازی لطیفی با انجام پروژه های متعدد در زمینه ی ساخت گنبد های ساختمانی موفقیت های بسیاری کسب کرده است. برای آشنایی با گنبد های ساختمانی ادامه ی مقاله را در رابطه با پیشینه ی گنبد سازی تا تحولات آن و کاربردش در عصر معاصر را دنبال کنید.

 

گنبد های ساختمانی (roof domes)

گنبد ایرانی جدا از معنای ویژه‌ای که نزد معماران دارد، همواره در نهاد هر ایرانی حس تعلق را زنده کرده است. گنبد ایرانی با روح ما پیوندی عمیق دارد، این حس را چه در به تماشا نشستن آن از بیرون و چه با غرق شدن در آسمان گنبد از درون بنا می‌توان یافت.برای فرم گنبد همواره معانی ویژه‌ای ذکر شده است؛ این معانی نمادین در برخی فرهنگ‌ها با یکدیگر اشتراکاتی نیز دارند. ساختمان مربع یا مستطیل شکل که بشن خوانده می‌شود را نماد زمین و زمینه‌ی گنبد را نماد آسمان خوانده‌اند. این تعبیر را می‌توان در فرهنگ‌های دیگر نیز مشاهده کرد، به طور مثال در فرهنگ بودایی نیز می‌توان گونه‌هایی از این اعتقاد را یافت. استوپا بوداییان و گنبدهای ساخته شده در قسمت مرکزی کلیساهای بیزانس نیز تا حدی گویای این معنی هستند. در فرهنگ اسلامی علاوه بر معانی ذکر شده قوس مقرنس‌کاری شده‌ی آن همچون حلقه‌ی واسط زمین و آسمان تلقی می‌گردد. حضرت رسول(ص) در روایت معراج، گنبد عظیمی را وصف می‌کند که از صدف سفیدی ساخته شده و بر چهار پایه در چهار کنج قرار گرفته است. پوشش گنبد همچنین به اشتیاق مسلمانان برای تجربه‌ی نیایش زیر سقف آسمان به خوبی پاسخ می‌دهد.
در معماری رومی نیز می‌توانیم فرم گنبدی را مشاهده کنیم. بهترین نمونه‌ی آن را شاید بتوان گنبد پانتئون دانست. تفاوت گنبدهای رومی با گنبدهای ایرانی گذشته از فرم و شکل اجرای آن این است که ساخت گنبدهای رومی، روی زمینه‌ی گرد است. با توجه به سهولت قابل توجه این نوع اجرا در مقایسه با اجرای گنبد بر روی ته رنگ چهارگوش، می‌توان دلیل این انتخاب را ریشه‌های اعتقادی ایرانیان برای ترجیح ته رنگ مستطیل به دایره دانست. این موضوع چه قبل از اسلام(در آتشکده‌ها) و چه پس از ورود اسلام به ایران(در مساجد) قابل مشاهده است.

گنبد ساختمانی

در دوران ساسانی پیشرفت‌هایی در ساخت گنبدها به چشم می‌خورد و گنبدها را می‌توان در انواع بناها از آتشکده‌ها گرفته تا پل‌ها و سدها مشاهده کرد. روش گنبدسازی بعد از اسلام نیز دچار تغییراتی می‌شود تا این که در دوران سلجوقی به اوج پیشرفت خود می‌رسد و معمار عصر صفوی عنصر زیبایی را به بهترین شکل به گنبد ایرانی هدیه می‌دهد. نکته‌ی قابل توجه در این میان این است که در تمامی این دوران روش گنبدسازی همواره ویژگی اجرایی و فرهنگی خاص خود را دنبال کرده است و اکثر تحولات در روش‌های گوشه‌سازی آن بوده است. از این ویژگی‌های خاص گنبد ایرانی می‌توان به شکل ظاهری و همچنین روش اجرای آن اشاره کرد. در معماری ایرانی گنبد را بدون استفاده از قالب می‌ساختند ولی در عین حال نظم حاکم بر آن، آن‌چنان دقیق است که در برابر انواع نیروهای لرزه‌ای و رانشی بهترین مقاومت را از خود نشان می‌دهد. از نکات برجسته‌ای که در مورد فرم‌های ساختمانی گنبدی باید به آن اشاره نمود خاصیت ایستایی این نوع ساختمان‌ها است. گنبد‌ها که بنا به تعریف دارای شکل هندسی دورانی، با انحنای دو جانبه هستند، نیروهای وزن و سایر نیرو‌ها را اساسا با مکانیزم نیروهای غشایی به تکیه‌گاه منتقل می‌کنند. فرم هندسی گنبد‌ها دارای این ویژگی است که معمولا کمترین تنش کششی در این فرم‌ها به وجود می‌آید بنابراین، ساختن گنبد‌ها با مصالح ساختمانی(گل، آجر، سنگ) که قابلیت تحمل نیروهای خمشی را ندارند کاملا امکان‌پذیر است. از دیدگاه تکامل فرم‌های ساختمانی، فرم‌های گنبدی دارای توانایی و برتری نسبت به فرم‌های ساختمانی قابی و حتی فرم‌های ساختمانی طاقی هستند. از مزایای دیگر طاق قوسی و گنبد این است که باد از روی سطح محدب، با سهولت بیشتری رد می‌شود و فرسایش و تخریب کمتری را موجب می‌گردد.

 

گنبد سازی و گلدسته سازی لطیفی

خدمات ما در زمینه معماری سنتی مساجد هتل ها ساختمان های مسکونی و سایر مراکز فرهنگی و مذهبی

1- ساخت گنبد استیل

2-ساخت گنبد فایبر گلاس

3-ساخت گنبد کامپوزیت

4- ساخت گنبد کاشی

5- ساخت گنبد با پلی کربنات

6- ساخت گنبد با ورق آلومینیوم و مس و سایر ورق ها

7 – ساخت انواع گلدسته و مناره مسجد اعم از مناره کاشی یا مناره فلزی

8- مجری رسمی بندی یا کاربندی زیر گنبد و سر درب و محراب مسجد

9- ساخت انواع گنبد کاشی

10- کلیه امور کاشی کاری سنتی هفت رنگ و معرق و معقلی و کاشی نره مساجد

11- طراحی و اجرای یزدی بندی زیر گنبد و مراکز فرهنگی و هتل ها و ساختمان های دارای معماری سنتی

12- کلیه امور نقاشی سنتی و تذهیب

13- طراحی و اجرای انواع مقرنس اعم از مقرنس گچی و یا مقرنس کاشی و یا مقرنس فایبرگلاس

14- ساخت درب و پنجره مسجد و انواع گره چینی روی صفحه تخت و گره چینی روی قوس

15- ساخت انواع ضریح و ماکت ضریح

16- ساخت انواع نماد های شهری خاص برای میدان ها سر درب ها و نماد های شهری

 

Call Now Buttonتماس سریع - لمس کنید