کاشی محراب دانشگاه امام حسین تهران

کاشی محراب دانشگاه امام حسین تهران توسط گنبد و گلدسته سازی لطیفی ساخته و اجرا شده است. محراب یکی از عناصر مهم مساجد محسوب می شود و در تزیین این بنا اغلب از کاشیکاری استفاده می شود. گنبد سازی لطیفی با اجرای انواع کاشیکاری هفت رنگ و معقلی و معرق و… نمونه کار های متعددی در  این زمینه دارد که کاشی محراب دانشگاه امام حسین تهران یکی از آنهاست.

 

کاشیکاری محراب
کاشی محراب
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

پروژه مسجد جامع دانشگاه امام حسین:

ساخت مسجد دانشگاه امام حسین در مهرماه سال نود و چهار توسط شرکت اندیشه و عمران محیط ( شرکت زیر مجموعه خود دانشگاه امام حسین ) آغاز شد.

اطلاعات کوتاهی در مورد دانشگاه امام حسین:

دانشگاه جامع امام حسین دانشگاهی در شهر تهران است که دارای دانشکده‌های علوم پایه، فنی و مهندسی، و علوم انسانی است. دانشگاه امام حسین دو بخش مجزا و جداگانهه دارد. یکی دانشکده افسری که از سال ۱۳۷۸ به دانشگاه افسری ارتقا یافت و مخصوص افرادی است که گزینش شده و در آینده کادر سپاه خواهند شد و دیگری دانشگاه جامع امام حسینن است که از طریق کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرد.

در سال ۱۳۶۲ توسط مهدی باکری با نام پادگان امام حسین بنیان گذاری شدودر سال ۱۳۶۵ مرکز آموزش عالی امام حسین توسط شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مورد تائید و تصویب قرار گرفت و در سال ۱۳۶۶ به‌عنوان یک دانشگاه جامع متشکل از دانشکده‌های علوم پایه، فنی مهندسی، علوم پزشکی و علوم انسانی به رسمیت شناخته شد. در سال ۱۳۶۹ دانشکده علوم پایهٔ نظامی، به مجموعه دانشگاه اضافه شد و با تبدیل دانشکدهٔ علوم پزشکی به دانشگاه علوم پزشکی بقیهٔ‌الله دانشکدهٔ مزبور رسماً از دانشگاه جدا شده، ریاست آن تغییر کرده و به سردار ربیعی واگذار شده است.

ساخت مسجد دانشگاه جامع امام حسین تهران موقعیت مرکزی در مهرماه سال نود و چهار توسط شرکت اندیشه و عمران محیط آغاز شد.

کلیه امور کاشیکاری مسجد این پروژه توسط گنبد سازی لطیفی با استفاده از کاشی هفت رنگ سنتی اصفهان درجه یک انجام شده است.

طراحی معماری و مدیریت کل پروژه:جناب آقای دکتر محمد میرزایی

طراحی سازه و مدیر پروژه:جناب آقای دکتر صفا پیمان

طراحی نقشه:جناب آقای مهندس مهدی برزگر

امور قرارداد و سرپرست کارگاه:جناب آقای مهندس رضا طیبی

ناظر پروژه:جناب آقای مهندس نقدی

پیمانکار ساخت گنبد، شبستان ،سر درب ، شبستان سر درب ورودی ، مناره ها ، و مزار شهدا و محراب مسجد : مهندس ساسان لطیفی (گنبد سازی لطیفی)

ساخت و کاشی کاری محراب با انواع کاشی هفت رنگ ، مقرنس و کاشی معرق

اجرای پیچ دور محراب و سر درب

رسم بندی محراب و گنبد

 

کاشی محراب دانشگاه امام حسین تهران
کاشی محراب دانشگاه امام حسین تهران

ساخت محراب

محراب، طاق‌نمایی در مسجد است که جهت قبله را نشان می‌دهد و معمولا امام جماعت هنگام نماز در آن می‌ایستد. محراب به شکل کنونی در صدر اسلام موجود نبوده است. آن جایگزین صفحه سنگی یا چیزی دیگری شده که جهت قبله یا جایگاه نماز پیامبر(ص) را نشان می‌داده است. برخی احکام مرتبط با محراب در کتاب‌های فقهی مطرح شده است. واژه محراب پیش از اسلام در برخی از آیین‌ها برای اشاره به نوعی بنای مذهبی به کار رفته است. به پرستش‌گاه‌های آیین مهرپرستی در ایران و بین‌النهرین مهرابه یا مهرکده گفته می‌شده است. در برخی کلیساها این مکان به صورت نیم‌دایره در جلوی کلیسا بنا شده است و آن را تابوک می‌نامند. ساخت نخستین محراب به شکل طاقچه‌ای با فرورفتگی در دیوار در اسلام را به سال ۸۶ق نسبت می‌دهند. عمر بن عبدالعزیز در حکومت ولید بن عبدالملک هنگام تجدید بنای ساختمان مسجدالنبی آن را احداث کرد.  برخی نویسندگان احتمال داده‌اند که این طاقچه جایگزین شکلی در مانند برای نشان‌دادن جهت قبله بوده است. بنا بر برخی اسناد، در مسجدالنبی، صفحه‌ای سنگی جایگاه ایستادن پیامبر اکرم به نماز جماعت را نشان می‌داده است.

کلمات کلیدی:

ساخت محرابکاشی کاری مسجدکاشیکاری مساجدرسمی بندیرسم بندیرسمی بندی محرابرسم بندی محرابکاشی گنبدگنبد کاشیکتیبه مسجدیکاشی مسجداجرای محرابکاشی هفت رنگکاشی سازیکاشی معرقمقرنسنصاب کاشی مسجدی – –کاشی کار مسجدی در تهران / گنبد سازیگنبدسازیگلدسته سازیمناره سازیگلدسته سازی در تهرانگنبد سازی در تهرانگنبد سازی در کرجکاشی کاری محرابکاشی محراب