ساخت مناره کاشی دانشگاه امام حسین تهران

ساخت مناره کاشی دانشگاه امام حسین تهران از جمله پروژه های موفق گنبد و گلدسته سازی لطیفی می باشد. مناره کاشی و بتنی در مقایسه با نوع فلزی ویژگی های خاص خودش را دارد.در ادامه بر شرح ویژگی های مختلف انواع گلدسته می پردازیم. با آگاهی به تفاوت انواع گلدسته ها می توان بسته به نیاز و سلیقه مشتری گلدسته استیل و کاشی را یه مجموعه ی گنبد و گلدسته سازی لطیفی سفارش داد.

 

 

گلدسته از لحاط مصالح مصرفی بطور کلی به دو دسته  تقسیم بندی می شود:

الف — نوع غیر فلزی از آجر و کاشی استفاده شده و باید در محل ساخته شود . از محاسن آن ماندگاری و دوام آن می باشد

و از معایب این نوع از  گلدسته ها می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. –  قیمت بالای آن در مقایسه با نوع فلزی
 2.  طولانی بودن زمان اجرا
 3. کم بودن تعداد استادکاران مجری

ب — گلدسته فلزی پیش ساخته که از فلز و بصورت آماده در محل نصب می شود و از محاسن آن می توان به موارد زیر اشاره کرد

 1.  آماده سازی و نصب سریع
 2. –  هزینه خیلی پایین ترنسبت به نوع غیر فلزی
 3. –  تنوع از نظر طرح و جنس همچنین زیبایی آن

و از معایب آن می توان کاهش شفافیت آن طی مرور زمان طولانی را بر شمرد. 

تقسیم بندی  گلدسته ها از نظر جنس رویه آنها

با توجه به جنس رویه  گلدسته های فلزی می توان آنها را در سه گروه تقسیم بندی کرد:

الف – با رویه آلومینیوم طلایی

ب — با رویه استیل نقره ای

ج — با رویه استیل طلایی

درتقسیم بندی فوق جنس بدنه اصلی مد نظر بوده و از دو نوع ورق دیگر هم بصورت ترکیبی استفاده می شود .

نکته مهم در استعلام قیمت این ست که ضخامت ورق و جنس آنها متفاوت می باشد .

گنبد و گلدسته هم مثل خیلی از صنایع دارای یکسری ریزه کاری ها در ساخت و فروش می باشد که بصورت چند نکته بیان خواهد شد وممکن  است جواب  سوالاتی درهمین زمینه باشد .

مهمترین نکته در سفارش گنبد این بوده که حتما گنبد های بالای 6 متر باید نقشه و برآورد مهندسی داشته باشد.

گنبد وگلدسته ها ازلحاظ ظاهری تفاوت چندانی باهم ندارند و ظاهرا فقط ازبابت طرح و ورق مصرفی متفاوت می باشند . ولی نکته اساسی اینست که علاوه بر ظاهر کار را به باطن کار نیز باید توجه داشته باشیم .

 • شاسی کار باید به اندازه کافی محکم بوده و متناسب با ارتفاع و قطر کار ساخته شده و آهن کافی در آن استفاده شده باشد . رینگ پایین گلدسته و گنبد حتما باید از ناودانی باشد تا ضمن داشتن مقاومت لازم ، در صورت وجود رطوبت در زمان طولانی تری خورده شود و ستون هامتناسب با کار بکار رفته باشند در صورت ضعیف بودن ستون ها و نبود لوله وسط در گلدسته باعث لرزش مداوم گلدسته واحتمال شکستگی جوشها و بروز خطر وجود دارد وباید دقت کافی در عقد قرارداد بعمل آید.
  درمورد ورق مخصوصا ورق استیل ، جنس و ضخامت ورق مصرفی دقت شود . ورق مصرف شده درشرکت پایاسازان پارس استیل اصل (۳۰۴نگیر) با ضخامت ۰.6 برای گلدسته و 5. برای گنبد می باشد و ورق بگیر همان ورق آهنی با روکش استیل می باشددر اثر رطوبت و شرایط جوی پوسته داده و زنگ می زند .
  نکته بعدی محاسبه متراژ کار می باشد که باید به روش زیر محاسبه شود:
  الف –محاسبه مساحت گلدسته:درگلدسته متراژ کار از حاصل ضرب محیط مقطع پایینی گلدسته در ارتفاع مفید (بدون احتساب پرچم) بدست می آید . در یک جفت گلدسته قطر یک مترچنانچه ارتفاع پرچم درمحاسبات هلحاظ شود ، متراژ بدست آمده حدود۷ متربیشتر از متراژ واقعی خواهد بود .
 • ب-گنبد :متراژ گنبد از حاصل ضرب محیط گردن در ارتفاع کل ( ارتفاع گردن باضافه طول هلال)بدست می آید .
 • در مورد دقت وظرافت کار هم باید توجه داشته باشیم که دقت و ظرافت کار نیاز به صرف زمان وهزینه بیشتری دارد بطورمثال در گنبد هرچه تعدادتقسیم بندیهای آن بیشتر باشد نیاز به آهن و ورق بیشتری دارد وزمان اجرای کار هم بالاتر خواهد بود و کار زبباتر خواهد شد و بالعکس .
  – قبل از سفارش کار وعقد قرارداد از چند نمونه از کارهای نصب شده سازنده بازدید کرده و به همراه شخصی فنی تمام موارد فوق اعم از آهن کشی و ورق کاری را کنترل نمایید.
 • -.در محاسبات کار دقت کافی داشته باشید و قطر و ارتفاع کار را قبل از نصب با اندازه های مورد قرارداد مطابقت دهید .(مخصوصا ومخصوصا ارتفاع پرچم )
 • – ضخامت ورق را با کولیس و نگیر بودن ورق را با آهن ربایی قوی کنترل نمایید.

 

 

 

ساخت گلدسته کاشی دانشگاه امام حسین (ع)  واقع در تهران اتوبان شهید بابایی
مناره سازیگلدسته سازیگلدسته سازی در تهرانگلدسته کاشیگلدسته فلزیروکش گلدستهگلدسته استیلگلدسته آلومینیوم -مناره سازی – گلدسته سازی – گلدسته سازی در تهران – گلدسته کاشی – گلدسته فلزی – روکش گلدسته – گلدسته استیل – گلدسته آلومینیوم -مناره سازی – گلدسته سازی – گلدسته سازی در تهران – گلدسته کاشی – گلدسته فلزی – روکش گلدسته – گلدسته استیل – گلدسته آلومینیوم –مناره سازی – گلدسته سازی – گلدسته سازی در تهران – گلدسته کاشی – گلدسته فلزی – روکش گلدسته – گلدسته استیل – گلدسته آلومینیوم –مناره سازی گلدسته سازیگلدسته سازی در تهرانگلدسته کاشیگلدسته فلزیروکش گلدستهگلدسته استیلگلدسته آلومینیوم -مناره سازی – گلدسته سازی – گلدسته سازی در تهران – گلدسته کاشی – گلدسته فلزی – روکش گلدسته – گلدسته استیل – گلدسته آلومینیوم –