آینه‌ کاری

 آینه کاری نوعی تزیین داخلی بناها، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. در این رشتهٔ هنری، هنرمند آینه ‌کار با استفاده از آینه و برش آن به اشکال متنوع، نمایی درخشنده و چشم نواز در بناها ایجاد می کند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه،  درخشش و زیبایی در تزیینات بناها به وجود می آید. آینه کاری پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.
IMG_20170215_222440

هنر آینه کاری

هنر آینه کاری یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به‌شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده‌است. کاربرد این هنر بیشتر در اماکن مذهبی وزیارت گاهی وبه منظور زیباسازی فضا است و امروزه هنرمندان زیادی به این کار مشغول اند. این هنر به ویژه در استان اصفهان برجستگی بیشتری نسبت به دیگر استان ها دارد. درفرهنگ ایرانی آیینه (Mirror) نماد پاكی، راستی و صداقت است و به همین دلیل است كه ایرانیان از آیینه درخانه، آئین ها و مراسم و حتی معماری بسیار استفاده می كنند. از آیینه در معماری به منزله عنصری تزئینی و به دلیل جذب نور بیشتر و ایجاد محیطی دل انگیزتر استفاده شده است. در واقع استفاده از آیینه در تزئین بنایا معماری ابتکار هنرمندان ایرانی است و اوج شكوفایی هنر آیینه كاری در معماری دوره ی قاجاریه بوده است كه نمونه های بسیاری از آن را در عودالان می توان یافت.

IMG_20170215_222438 - Copy

کاربرد و انواع آینه کاری

کاربرد آینه کاری بیشتر بر روی دیوار و برروی سقف بنا است. آینه کاری، طرح ها و گونه های مختلفی دارد که شامل : آینه کاری جورچین،آینه کاری لوزی،آینه کاری مدرن،آینه کاری کلاسیک،آینه کاری گل و بوته،آینه کاری هندسی،آینه کاری آنتیک،آینه کاری حجمی و آینه کاری کهنه کاری می شوند. مدل های گوناگون آینه کاری هم شامل : لوزی،مربع قطری،دایره ای،شکل های هندسی،جورچین(مربع و مستطیل نامنظم) هستند. آینه کاری را می توانیم برروی دیوار گچی،دیوار سیمانی،دیوار رنگ روغن،دیوار کاه گل،دیوار فلزی،دیوار MDF ،دیوار سرامیکی،دیوار سنگی،دیوار چوبی و … انجام دهیم. با اینکه انواع آینه کاری در بناهای مختلفی استفاده می شوند یکی از مهم ترین کاربرد های آن استفاده از آینه کاری و جلا بخشیدن مسجد با این هنر است. به طوری که بیشتر آینه کاری های مساجد سبک خاص خودشان را دارند و می توان گفت که آینه کاری سنتی  به نوعی نماد مذهبی تبدیل شده است.

IMG_20170215_222453

کلمات کلیدی:
گنبد سازیکاشی کاری گنبدگنبد کاشیکاشی گنبدگنبدسازیکاشی گنبدیرسمی بندی گنبدرسم بندیقیمت رسم بندیقیمت رسمی بندیکاشی مسجدیکاشی مسجدگنبد سازی لطیفی – گنبد سازی