آینه‌ کاری

 آینه کاری نوعی تزیین داخلی بناها، با چسباندن قطعه‌های کوچک آینه به شکل‌های هندسی و گل و بته‌های مختلف است. در این رشتهٔ هنری، هنرمند آینه ‌کار با استفاده از آینه و برش آن به اشکال متنوع، نمایی درخشنده و چشم نواز در بناها ایجاد می کند که از بازتاب نور در قطعات بی‌شمار آینه،  درخشش و زیبایی در تزیینات بناها به وجود می آید. آینه کاری پوششی بسیار مناسب و زیبا برای تزیین بنا از نظر استحکام و دوام است.
 
هنر آینه کاری
نمونه ی آینه کاری

هنر آینه کاری

هنر آینه کاری یکی از شاخه‌های هنرهای تزیینی ایران است و از ابتکارهای ویژهٔ هنرمندان ایرانی به‌شمار می‌آید و در دوره ساسانیان رایج بوده‌است. کاربرد این هنر بیشتر در اماکن مذهبی وزیارت گاهی وبه منظور زیباسازی فضا است و امروزه هنرمندان زیادی به این کار مشغول اند. این هنر به ویژه در استان اصفهان برجستگی بیشتری نسبت به دیگر استان ها دارد. درفرهنگ ایرانی آیینه (Mirror) نماد پاكی، راستی و صداقت است و به همین دلیل است كه ایرانیان از آیینه درخانه، آئین ها و مراسم و حتی معماری بسیار استفاده می كنند. از آیینه در معماری به منزله عنصری تزئینی و به دلیل جذب نور بیشتر و ایجاد محیطی دل انگیزتر استفاده شده است. در واقع استفاده از آیینه در تزئین بنایا معماری ابتکار هنرمندان ایرانی است و اوج شكوفایی هنر آیینه كاری در معماری دوره ی قاجاریه بوده است كه نمونه های بسیاری از آن را در عودالان می توان یافت.

آینه کاری
نمونه ی آینه کاری

کاربرد و انواع آینه کاری

کاربرد آینه کاری بیشتر بر روی دیوار و برروی سقف بنا است. این هنر، طرح ها و گونه های مختلفی دارد که شامل : آینه کاری جورچین،آینه کاری لوزی،آینه کاری مدرن،آینه کاری کلاسیک،آینه کاری گل و بوته،آینه کاری هندسی،آینه کاری آنتیک،آینه کاری حجمی و آینه کاری کهنه کاری می شوند. مدل های گوناگون اینه کاری هم شامل : لوزی،مربع قطری،دایره ای،شکل های هندسی،جورچین(مربع و مستطیل نامنظم) هستند. آینه کاری را می توانیم برروی دیوار گچی،دیوار سیمانی،دیوار رنگ روغن،دیوار کاه گل،دیوار فلزی،دیوار MDF ،دیوار سرامیکی،دیوار سنگی،دیوار چوبی و … انجام دهیم. با اینکه انواع آینه کاری در بناهای مختلفی استفاده می شوند یکی از مهم ترین کاربرد های آن استفاده از آینه کاری و جلا بخشیدن مسجد با این هنر است. به طوری که بیشتر آینه کاری های مساجد سبک خاص خودشان را دارند و می توان گفت که آینه کاری سنتی  به نوعی نماد مذهبی تبدیل شده است.

استفاده از این هنر در دکوراسیون داخلی که باعث ایجاد بازتاب نور توسط قطعات زیاد آینه می شود، درخشش و زیبایی در تزیینات بنا ها ایجاد می کند.

شیوه اجرای کار در آینه‌کاری این گونه‌است که نخست، طرح مورد نظر توسط طراح، معمار یا شخص آینه کار آماده می‌شود سپس کاغذ طراحی شده را سوزنی می‌کنند و برسطح کار می‌گذارند و روی آن گرده زنی می‌کنند. پس از آن از روی طرحی که به وسیله گرده بر دیوار منتقل شده، هنر آینه کاری را به وسیله چسباندن قطعات آینه روی دیوار با گچ و سریش به انجام می‌رسانند.

در سطوح آینه کاری زمینه کار دارای نقوش یا خطوط برجسته یا فرورفته‌است زمینه کار توسط یک فرد گچ‌بر مشابه طرح آینه کاری آماده شده، سپس قطعات آینه به وسیله آینه بر یا آینه کار در اندازه و اشکال مورد نظر با الگویی مقوایی برش داده شده (بدون انکه آنها را از هم جدا سازند) آماده می‌شود.

از آنجا که در بعضی از روایات اسلامی حتی نقاشی گل و بوته یا گیاه نیز مکروه شمرده شده است ، هنرمند مسلمان در تزیین مساجد شکل گل و گیاه را تغییر داده و حالتی نمادین به آنها بخشیده است.نقش های اسلیمی شگفت انگیزی که در تزیین مناره و سردر و گنبد و … به وجود آمده از همین تفکر ناشی می‌شوند.

آینه کاری
آینه کاری
 
 
کلمات کلیدی:
گنبد سازیکاشی کاری گنبدگنبد کاشیکاشی گنبدگنبدسازیکاشی گنبدیرسمی بندی گنبدرسم بندیقیمت رسم بندیقیمت رسمی بندیکاشی مسجدیکاشی مسجدگنبد سازی لطیفی – گنبد سازی