ترکیب رسمی بندی زیر گنبد، مقرنس گچی،آیه بری ،گچ بری و نقاشی زیر گنبد

مقرنس

گنبد سازی لطیفی   09122480802

پروژه ساخت شبستان گنبد مسجد سما واقع در تهران ، انتهای همت ، شهرک شهید باقری می باشد.

در این مسجد همانطور که در تصویر مشاهده می شود، شبستان گنبد بر روی مقطع مربعی قرارگرفته و ساخت گنبد از روی تیرهای این مربع شروع شده است ، در اینکار در ابتدا رسمی بندی ( رسم بندی 8 ) با 3 تیپ شاپرک اجرا شده ، سپس بالای آن برای استقامت بیشتر کار شاسی کشی انجام شده و پس از آن برای ایجاد بعد در کار از تکنیک های نورد و ساخت بعد استفاده کار صورت دارای عمق ساخته شد و…..

مراحل کار:

1-ایجاد استراکچر و تیر و ستون های ابتدای کار

2-نورد نبشی ها برای رسمی بندی سه بعدی زیر گنبد

3-اجرای استراکچر و وصل کردن رسمی بنده به استراکچر گنبد

4-میلگرد کشی گنبد

5-رابیستس بندی گنبد

6-اجرای ضد زنگ آهن آلات گنبد

7-گچ کاری و گچ بری گنبد

8-اجرای زیر سازی کتیبه و مقرنس گچی

9-خطاطی طرح طبق ابعاد موجود در کار زیر گنبد

10-سوزن زنی خط و اجرا روی قسمت آیه گچی

11- کشته بری و گچ بری آیه گچی

12- قالب گیری مقرنس گچی

13-ساخت و نصب مقرنس گچی دور گنبد

14-نقاشی سنتی زیر گنبد مسجد

15-اجرای رنگ کتیبه آیه گچی دور تا دور گنبد

رسمی بندی

رسمی بندی یکی از روش ها جهت تزئین و پوشش بناها در معماری سنتی به کار می رود . که به وسیله آن سطح سردرب , زیر گنبد , ایوانها و… به اشکالی مانند شمسه , ترنج , پاباریک و هفتی تقسیم شده و در مراحل بعد این اشکال با تزئیناتی مانند کاشی هفت رنگ , معرق و یا آجر و کاشی و … پر می شود .

کاربندی رسمی انواعی دارد که با توجه به محل اجرای آن می تواند متفاوت باشد .رسمی بندی را میتوان یکی از پرکاربرد ترین کاربندی ها در بناهای اسلامی نامید که دلیل آن سرعت انجام کار نسبت به سایر کاربندی ها از جمله مقرنس است . کاربرد رسمی بندی، یزدی بندی و مقرنس بیشتر در اماکن تاریخی ، مذهبی و در مساجد برای تزئین محراب، گنبد، رواق کاسه و … است.

رسمی بندی شبکه ای است مرکزگرا که از تقاطع منظم قوس های هم اندازه که در مرکز دایره ای دوران می کنند، پدید می آید. این قوس ها بر روی پایه های متقابل قرار می گیرند و به طریقی دهانه سقف را جمع می کنند. بر روی رئوس آن عرقچین ساده ای قرار می گیرد که به خاطر شکل خورشید مانندش شمسه نام دارد. انواع رسمی معمولاً به تعداد رئوس شمسه وسط، که در واقع معلوم کننده تعداد قوس های تشکیل دهنده آن است، شناخته می شوند.

رسمی معمولاً غیر باربر و به صورت پوسته ای ثانویه که با سقف اصلی فاصله دارد اجرا می گردد. رسمی، هندسه مقید و منظمی دارد. رسمی انعطاف پذیری ندارد و در هر زمینه ای قابل اجرا نیست .طرح شبکه هندسی رسمی مبتنی بر تقسیم دایره است.

رسمی بندی ما در دو نوع سقف سازی است. یکی یزدی بندی و دیگری کاسه سازی . هر دو سقف مذکور از ترکیب واحدهایی پدید می آید که خود جزئی از یک یا چند شبکه رسمی اند.

 

 

کلمات کلیدی:

نقاشی زیر گنبد،قیمت نقاشی زیر گنبد،نقاشی شبستان،نقاشی ابنیه مذهبی،نقاشی گلدسته،نقاشی سنتی ریز گنبد،نقاشی سنتی،طرح  ونقش اسلامی،قیمت نقاشی زیر گنبد،ساخت گنبد،قیمت نقاشی سنتی، رسمی بندی گنبد،کار بندی گنبد، گنبد سازی، ساخت گنبد، سازنده گنبد
 

 

Call Now Buttonتماس سریع - لمس کنید